Espresso

Espresso

Espresso
Espresso, koyu kavrulmuş, Türk Kahvesi kadar olmasa da, yeteri kadar ince çekilmiş İtalya’ya özgü bir kahve türüdür.
Espresso, ağırlık yerine basınç kullanılması mantığına dayanan bir hızlı kahve hazırlama yöntemine verilen isimdir.

Espresso kullanarak yapılan kahveler
Americano: Cappucino bardağı büyüklüğünde bir kupada, tek veya duble espresso üzerine, kupa doluncaya kadar kaynar su eklenir.
Cappuccino: Bardağın 1/3’ü tek ölçü espresso, 1/3’ü buharla ısıtılmış kıvamlı süt ile karıştırılır. Üzerlerine bardağın 1/3’ü hacminde kalın süt köpüğü yerleştirilir. Tarçın veya çikolata rendesi ile süslenir.
Latte: Tek veya duble espresso buharla ısıtılmış kıvamlı süt dolu bir kupaya eklenir. Tercihe göre üzerine çok az miktarda süt köpüğü ve tatlı krema eklenir.
Mocha: Tek veya double espresso, buharla ısıtılmış kıvamlı süt ve çikolata harmanlanır. Kahve ve çikolata lezzeti bir arada sunulur.
Ristretto: Espresso yaparken su yarısı kadar kullanılır. Yani fincanın yarısına gelmeden makineden alınır. Çok kuvvetli, konsantre ve nefis bir espresso ortaya çıkar.
Lungo: Fincanın 2/3’ü değil de tamamı dolana kadar beklenerek yapılan Espresso. Tadı acı olur.
Macchiato: Tek veya double espresso üzerine çok az miktarda süt köpüğü dokundurulur.
Con Panna: Tek veya double espresso üzerine bir kat tatlı krema eklenir.

Espresso nasıl yapılır?
Espresso makinaları ile yapılan bu özel kahvenin hazırlanışında Türk kahvesi kadar olmasa da oldukça ince çekilmiş kahve çekirdekleri kullanılır. Espresso kahvesi için değişik bölgelere ait kahve harmanları kullanılabilir.

Espresso’da filtre kahveye kıyasla yüzde 33 daha kahve kullanılırken, su miktarı ise yüzde 75 daha azdır. Haliyle, İtalyan kökenli bu kahve son derece yoğun kıvamlı olur.

Güzel espresso yapmak ayrı bir uzmanlık sahası olup, espresso sade olarak tüketilebileceği gibi çeşitli farklı kombinasyonlarla Latte, Capuccino gibi farklı kahveler haline de getirilebilir.

Espresso sözcüğünün kökeni konusunda çeşitli farklı görüşler vardır. Kimi araştırmacalara göre espresso sözcüğü “hızlı” anlamına gelen sözcükten türemiştir. Espresso, oldukça hızlı hazırlanan bir kahve türü olduğu için pratik açıdan da mantıklı bir açıklamadır.

Diğer bir görüşe göre espresso, “sıkıştırmak” anlamından türemiştir. Espresso’da kahve tadının buhar basıncının kullanılması ile elde ediliyor olması nedeniyle, bu görüş de pratik açıdan makul olarak yorumlanabilir.

Espresso nasıl okunur?
Espresso sözcüğü yazıldığı gibi “espresso” olarak okunur.

Espresso’nun Tarihçesi
1900’lerin başında geliştirilen espresso makinaları ile espresso son derece hızlı ve pratik şekilde hazırlanabilen bir kahve haline gelerek, hızla bütün dünyaya yayılmıştır. Günümüzde, dünyanın hemen her yerinde tüketilen ve sevilen çok popüler bir kahve hazırlama yöntemidir.

Solo – Doppio Espresso
Normal ölçülerdeki bir fincan espressoya solo denmektedir. Eğer tek fincan yerine iki fincanlık espresso servis edilirse -yani 30 mililitre yerine 60 mililitre- bu kahveye ise doppio denir. Doppio İtalyanca’da “çift” anlamına gelmektedir.

ADS
Bu yazıya oy ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
(Visited 19 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment