Elma kurusu

Elma Kurusu

Elma ?
Elma (Malus domestica), gülgiller (Rosaceae) familyasından kültürü yapılan bir meyve türü.

Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Kuzey Anadolu’da, Güney Kafkaslar, Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan’ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı sanılmaktadır. Tür, bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Besin değeri çok yüksek olan bir meyvesi vardır. Tarih boyunca kültür çalışmalarıyla 1000 farklı elma çeşidi üretildiği tahmin edilmektedir.

Elma kurusu
Elma kurusu, Mevsiminde bol olan elmaları sizde evinizde kurutarak kışa saklayabilir ve gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Elma kurusu yapımı ve saklaması oldukça kolaydır. Sizde evinizde kolaylıkla elma kurusu yapabilesiniz diye size elma kurusu tarifi verelim;

Elma kurusu nasıl yapılır?
Öncelikle tercih ettiğiniz elma çeşidini yıkamakla başlayalım. Yıkadığınız elmaları süzün ve arzuya göre kabuklarını soyabilir ve ya kabuklu elma kurusu yapabilirsiniz bu tamamen size kalmış. Komposto yapımında kullanmak istiyorsanız kabuklarını soyabilir. Kuru meyve gibi çayın yanında atıştırmak için tüketeceğiniz elmaların kabuklarının soyabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Dilimlerken de tercihen elma dilim patates gibi dilimleyebilir yada ortasındaki saplı, çekirdekli kısmı çıkararak yuvarlak dilimler elde edebilirsiniz. Bütün elmalarınız bitene kadar aynı işleme devam edin. Bolca güneş alan bir dış mekanda temiz bir örtünün üzerine elmalar üst üstte gelmeyecek şekilde serin. Elmaların üst üste gelmesi istediğiniz gibi kurumasını önleyeceği gibi kurutma esnasında da birbirine yapışır ve elma kurusundan istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. O yüzden dikkat edin! Eğer elma kurusunun erkenden elde etmek isterseniz çamaşır telinin üzerine bez örtünüzü serersiniz, daha hızlı kuruduğunu görürsünüz. İyice kuruyan elma kurularını bez torbalara koyun ve ağzını sıkıca kapatın. Serin bir ortamda veya buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Elma kurusunu komposto yaparak kullanabilir veya kuru meyve olarak tüketebilirsiniz.

Elma kurusu faydaları
? Öksürük, Elma kurusunun öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Yarım avuç kadar elmayı bir miktar su ile 10 dakika kaynatın ve altını kapatın içerisine bir kaç dal ıhlamur atıp 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Biraz ılıyınca içerisine 2 çay kaşığı çiçek balı ekleyerek için. İsterseniz içerisine limonda koyabilirsiniz. Öksürük şikayetinizi anında kesen bir yöntemdir.
? Bağırsakları çalıştırır, Elma kurusu aynı taze elmada olduğu gibi bağırsakları çalıştırır ve kabızlık problemini ortadan kaldırır ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Elma kurusunu komposto yaparak tüketebileceğiniz gibi avuç avuç da yemeniz mümkündür.
? Ateş düşürücü, Elma içeriğindeki maddelerden dolayı elma suyu ile silinen cilt rahatlar ve ateşi düşer.
? Cilt bakımı, Elmanın yatıştırıcı etkisi uyku vericidir ve baş ağrısına iyi gelir. İyi bir uyku ve sakin bir ruh hali cildin iyi görülmesini sağlar. Elma suyu ile silinen cilt taze ve canlı görünüme kavuşur.
? C vitamini, Elmanın içeriğinde bulunan C vitamini vücudun savunma sistemini güçlendirdiği için bunun sonucunda soğuk algınlığı ve virüslerin vücuda girmesini engeller. Spor öncesinde tüketildiğinde vücuda enerji verir. Spordan sonra tüketildiğinde çeşitli mineral ve vitaminler açısından vücudu besler.

ADS
(Visited 101 times, 1 visits today)
Bu yazıya oy ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Related posts

Leave a Comment