Yer Fıstığı Kabuğu

Yer Fıstığı Kabuğu

Yer Fıstığı Kabuğu
Yer fıstığı (Arachis hypogaea), baklagiller (Fabaceae) familyasından tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içeren, özellikle yağ sanayi ve çerez yapımı başta olmak üzere, sapı kuru ot ve kabuğu da çeşitli şekillerde değerlendirilen değerli bir bitkidir.

Yer fıstığının 32 türü tespit edilmiştir; bunların bir kısmı tek yıllık, bir kısmı ise çok yıllıktır.

Fıstık Kabuğu Nedir ?
Fıstık Kabuğu , fıstığın çekirdeğinden ayrılmasıyla elde edilir. Fıstık, çekirdeğinden ayrılır. Meyve kısmı işlenerek yemiş olarak tezgahlara gider, bir kısmı da kavrulur . Meyveden ayrılan çekirdek, işlenmek üzere fabrikalara gelir. Fabrikalar çekirdeğin içini açar. Fıstık Kabuğu’nun içindeki çekirdek badem gibi yemiş olarak kullanılabilir.

Fıstık Kabuğu Kullanmanın Yararları
Fıstık Kabuğunun dışındaki kabuğu ise, hiç işlenmediği taktirde direk fırınlar, et mangal restoranları ve tavuk çiftlikleri gibi sanayi kuruluşlarında ucuz bir yakıt olarak kullanılır. Yakacak yakıt olarak oldukça avantajlıdır. Sert bir malzeme olduğu için, yakıldığında kalorisi çok yüksektir, uzun süre yanar. Kömüre göre çok daha temizdir , bacada cüruf bırakmaz. Çevrecidir , ağaç kullanımını azaltır. Fiyatı çok uygundur. Giderlerinizi diğer yakacaklara göre %50 düşürür. Çünkü Maliyeti piyasadaki yakıtlara göre %50 daha ucuz. Çevre kirliliği yok denecek kadar azdır. Yerli ve bölgesel bir üründür. Bulunabilirliği ve Türkiye’de alternatifi mevcuttur. Çok Verimlidir. Kalorisi alev boy miktarı yüksek olması ve içindeki ethol maddesi parlayıcı özeliği ile ısınmada kullanılabilecek yerli yakıttır.

Kabukmatiğin yanmayı otomatik olarak ayarlamasından dolayı yanma oranı %99’dur. Kul oranı %1,2’dir. Curuf çıkmamaktadır.

Bunu da oku :  Kayısı Çekirdeği Kabuğu

Fıstığı Kabuğunun Kullanım Alanları
? Tavuk – Besi Çiftlikleri
? Fırınlar
? Et – Mangal Restoranları
? Kumlama Boya Sanayi
? Kimya Tesisleri
? Pealing Ürünleri
? Kozmetik Sanayi
? Uçak Motorlarını Temizleme Sanayisi
? Tank Boyası

Fıstık Kabuğu Kullanmak Çevrecidir
Fıstık Kabuğu, alternatif enerji olarak bulunmuştur. Türkiye çapında 1 yılda 250.000 ton ağaçtan üretilmiş mangal kömürü tüketiliyor . 1 Kilo mangal kömürü için ise neredeyse 5 Kilogram ağaç yakılması gerekiyor. Odun kömürü yapımı için çevre katlediliyor, ağaçlar zarar görüyor ,ağaçsız alan erozyona uğruyor ve çölleşiyor. Yakılan yeşil ağaçların yanması sırasında çıkan zehirli gazlar havayı kirletiyor. Odun kömürü kullanmak yerine bitki atıklarından üretilen doğal mangal kömürünü kullanarak hem ormanlık alanların yok edilmesine hem de zararlı gazların ülkemizi ve Dünya’yı kirletmesine engel olabiliriz.

Bu yazıya oy ver
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
(Visited 163 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Yer Fıstığı Kabuğu”

  1. özkan fidan

    Kuruttuktan sonra saklama koşulları hakkında bilgi verir misiniz ? özkan

Leave a Comment