Kuş üzümü

Kuş üzümü

Kuş üzümü
Kuşüzümü ya da Kuş üzümü, kurutulmuş bir tür küçük siyah üzüm.

Türk mutfağında genellikle dolma, sarma, iç pilavı gibi yemeklerde çam fıstığı ile birlikte kullanılır. Zerde ve aşure gibi bazı tatlı türlerinde kullanılıyor.

Kuş üzümü aslında bektaşi üzümünden gelirler. İngilizce’de “kuş üzümü” adını 1550’lerde almıştır ancak bunun sebebi şekillerinin Yunanistan’daki kuş üzümlerine benziyor olmalarıdır. Aslında kurumuş üzümlerdir ve siyah, kımızı, yeşil, mor ve pembe renklerde olurlar. En yaygın olanları siyah ve kırmızı olanlarıdır ve genellikle yemeklerde kullanılırlar. Beyaz kuş üzümü kırmızı kuş üzümünden türemiştir ve pembe kuş üzümleri kırmızı ve beyazın karışımından oluşan melez bir türdür.

Kuş Üzümünün Tarihi
Kuş üzümü Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yetişir. Avrupa’da üretimi 1500’lü yıllarda başlamıştır. Amerikalı sömürgeciler kuş üzümü ekimine 1700’lerde başlamıştır. Siyah kuş üzümü Amerika’da “yasak meyve” olarak bilinir, çünkü çam ağacına zarar verdiği gerekçesiyle ekimine 1911 yılma kadar yasak konulmuştu. Bu yasak 1966 yılında kaldınldıysa da bazı eyaletlerde kara üzüm ekimine halen izin verilmiyor.

Bunu da oku :  Kurutulmuş Hindistan Cevizi

Rusya kuş üzümü üretiminde baş sıradadır ve hemen arkasından Polonya, Almanya, Türkiye, Ukrayna ve Avusturya gelir. Amerika’da üretimi çok azdır yine de Oregon, Washington ve New York’ta kayda değer bir üretimi olduğu söylenebilir.Kuş üzümü C vitamini açısından son derece zengindir. Ayrıca lif, kalsiyum, potasyum A ve B vitaminleri de içerir. Kuş üzümünde bulunan fitokimyasal elajik asitler ve fenolik bileşenler kansere ve kolesterole iyi gelir. Ayrıca içeriğindeki antosiyaninler antioksidan niteliğindedir.

Kuş üzümü Faydaları
Vücudun kollajen ihtiyacını karşılar, deri için protein protein sağlar, esnek görüntü verir ve pürüzsüz ve sağlıklı tutmak adına vücut için gerekli bir besin kaynağıdır. Özellikle kuş üzümü UV ışınlarından meydana gelen deri hasarlarına karşı korumak ve nötralize etmek için oldukça yararlıdır. Güneş yanıklarından kaynaklanan yaşlanma etkisini azaltmak için birebir bir besin kaynağıdır. Varisi önler. Anti bakteriyel özellikleri vardır. Romatoid artriti kolaylaştırır. Kanser risklerini azaltır. İçeriğinde ise vücut için B9 vitamini, C vitamini, K vitamini, antosiyanidinler ve lif içermektedir.

Siyah üzüm Yağı
Siyah frenk üzümü yağı, siyah frenk üzümü bitkisinin tohumlarının ezilmesi ile elde edilir. Siyah frenk üzümü yağı, yüksek GLA seviyeleri (gama linolenik asit) ve otoimmün bozukluklar, saç ve tırnak sorunları yardımcı olabilir. Bu siyah üzüm yağı C vitamini ve PMS ihtiva bulundurmaktadır.

Bunu da oku :  Elma kurusu

LDL kötü kolesterol düzeylerini balık yağından çok siyah frenk üzümü yağı düşüktürmektedir. Siyah frenk üzümü yağı katkı ve prostaglandin üretimini düzenler . Romatoid artrit hastaları için sabah tutukluğu, ağrı azalması ve rahatlama etkisi verebilir . Linoleik asit ( omega 3 ) ve gama linolenik asit ( GLA ) bakımından zengindir. Bu madde dolaşım sistemi fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Prostaglandin olarak bilinen hormon benzeri maddelerin vücudun üretimi destekler. GLA enerji süreçleri ile vücut yardımcı ve beyin, kemik iliği, kas ve hücre zarlarının bir yapısal bileşenidir.

Bu yazıya oy ver
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
(Visited 75 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment