Kurutulmuş Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi
Hindistan cevizi (Cocos nucifera), palmiyegiller (Arecaceae) familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiye türü.

Tropikal bölgelerde yetişir. Meyvesi yenir. Hindistan cevizi lifi elde edilir. Ayrıca beyaz tanecikler halinde kek ve pastayı süslemek ve tat katmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Boyu 20 metreyi aşan Hindistan cevizinin özsuyu mayalanarak bir tür “palmiye şarabı” üretilir. Meyvesinden elde edilen bir sıvı da tıpta kullanılmaktadır. Hindistan cevizi 7-13 yaşları arası meyve vermeye başlar. 60 yıl kadar ürün verir. 90-100 yıl kadar yaşar. Genellikle toz hâlinde satılır, sert kabuğunun altında hindistan cevizi suyu denen yoğun sıvı bulunur.

Hindistan cevizi çok besleyici, güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir. Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerir. Vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanır. Bu yağ hem fiziksel hem de kimyasal özelliği bakımından tereyağına çok benzer. Hindistan cevizi bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Potasyum, sodyum, magnezyum, ve kükürt açısından da zengin bir besindir.

Bunu da oku :  Elma kurusu

Kurutulmuş hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir. Olgunlaşmış kuru bir hindistan cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar. Hindistan cevizinin özü sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz, dizanteri gibi rahatsızlıklara karşı da oldukça değerli bir besindir. Kusmayı yatıştırmak için diğer metotlar başarısız kaldığında hindistan cevizi kullanılabilir.

Kurutulmuş Hindistan Cevizi
Hindistan Cevizi, etli kısmı, suyu, sütü ve yağıyla oldukça besleyici bir bitki olup dünya genelinde pek çok toplum için temel besin maddelerinden biridir. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri ekonomik ya da besin değeri nedeniyle bu bitkiye bağlı olarak yaşamını sürdürmektedir. Son derece besleyici olması ve sağlık açısından faydaları, bu bitkiyi işlevsel besin olarak adlandırılan özel bir kategoriye sokmaktadır.

Kurutulmuş hindistan cevizi, olgunlaşmış bitkinin doğal yollarla kurutularak nem kaybettirilmesi sonucu elde edilir. Yüksek oranda lif içerdiği ve bağırsak florasını güçlendirdiği için sindirime yardımcı niteliktedir. Konsantre olarak hindistancevizi yağı içerir. Doymuş yağ olarak nitelendirilen bu içerik, sağlıklı beslenme açısından oldukça faydalıdır.

Kurutulmuş hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir. Her 100 gram Hindistan Cevizi 662 kalori içerir. Tek bir hindistan cevizinin suyu vücudun günlük beslenmesi için gerekli olan C vitaminini yeterli bir oranda karşılar. Ayrıca, B grubu vitaminlerinide içerir. (Niasin, pantotenik asit, biotin, riboflavin, folik asit, tiamin, pyridoxin). Suyu ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, fosfor, sülfür ve klorda içerir. Olgunlaşmış kuru bir hindistan, cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar.

Bunu da oku :  Erik kurusu

Hindistan Cevizi Kurusu atıştırmalık olarak tüketilebileceği gibi tatlılar ve pastalarda da hem içerik olarak hem de dekorasyon amaçlı kullanılabilir. Sabah kahvaltısında tüketilecek müsliler eklemek için de iyi bir alternatiftir.

Hindistan cevizinin özü sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusama, gaz, dizanteri rahatsızlıklarına karşı da oldukça değerli bir besindir. Kusmayı yatıştırmak için diğer metodlar başarısız kaldığında hindistan cevizi çok değerli bir besindir. Kısacası neredeyse her derde deva.

Kullanım Alanları
? Atıştırmalık olarak kullanılabilir.
? Pastaların ve keklerin içinde kullanılabilir.
? Cezbedici görüntüsüyle tatlıları süslemek amacıyla da kullanılabilir.

Hindistan Cevizinin Faydaları
? Reflü hastalığına iyi gelir.
? İdrar söktürücü bir besin olan Hindistan cevizi kabızlığı gidermekte faydalıdır.
? Böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur.
? Mide ağrılarını hafifletir.
? Balgamı keser.
? Ağız kokusunu giderir.
? Felce ve titremeye iyi gelir.
? Şekerle birlikte yenirse hem vücuda fazla ağırlık vermez hem de cinsel gücü arttırır.
? Hindistan Cevizi çok besleyici, güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir.

ADS
Bu yazıya oy ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
(Visited 82 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment