Kivi

Kivi

Kivi
Kivi, asma benzeri odunsu bir tırmanıcı bitki türü olan Actinidia deliciosa’dan ve A. deliciosa ile diğer Actinidia türleri arası melezlerden elde edilen kültivar grubundaki bitkiler ile bu bitkilere ait yenilebilir meyvelerin ortak adıdır.

Kivi Tarihçesi
Kivi meyvesi, Çin’in güneyindeki Yangtse Vadisine özgü bir bitkidir. Avrupalılar tarafından 1850’li yıllarda keşfedilen bitkinin birkaç türü 1900’lü yılların başında Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika’ya yayıldı.

Kivi meyvesi, Yeni Zelanda’ya ilk kez 1904 yılında geldi. 25 yıl süresince bahçıvanlar tarafından geliştirildi, yetiştirildi ve bazı büyük meyveli cinsler seçildi. 1935 yılında, büyük meyveli cinsler Kaliforniya, Chico’daki “Plant Introduction Station”‘a gönderildi. 1960’ta, araştırmacılar Kaliforniya’da uygulanabilir metotlar geliştirmeye başlayarak, çiftçileri bu yeni ürünü ekmeleri için cesaretlendirdiler. Böylece 70’li yılların başında yeni bir endüstri doğdu.

Faydaları
? Amerika’da bu harika meyve üzerinde yapılan araştırmalar, kivinin birçok derdin devası olduğunu ortaya çıkardı.
? Çocukların dengeli büyümeyi ve gelişmeyi başarabilmeleri için yüksek oranda vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır.
? İyi dengelenmiş vitamince zengin bir diyet vücudun sağlıklı gelişiminin en iyi garantisidir.
? Sağlıklı vücuda sahip olabilmemizin en önemli şartlarından birisi bağırsaklardan düzgün geçişlerdir. Bu beslenmemiz sonucu ortaya çıkan zararlı maddelerin vücuttan atılabilmesini kolaylaştırır.
? Bitkisel besin araştırma dünyasında, kivi meyvesi insan hücrelerinin çekirdeğindeki DNA zarardan koruma yeteneğinden dolayı araştırmacıları büyülemiştir.
? Astıma karşı koruma kivi gibi C vitamini yönünden zengin meyveyi yemek ıslık çalar gibi konuşma türündeki astımla ilgili solunumsal belirtilere karşı önemli bir koruyucu etki sunmaktadır.
? Aspirine kan inceltici bir alternatif Kivi aspirinin kardiyovasküler sağlık korumasında leziz bir kan inceltici alternatifi yaparak kan pıhtılaşması riskini önemli bir şekilde düşürmekte ve kanınızdaki yağ miktarını azaltmaktadır.
? Kolesterol seviyesini düşürür,
? Cilde kadifemsi bir yumuşaklık ve ışıltı kazandırmak, kırışıklıkları hafifletmek için ekstra bakim uygulamakta yarar var.
? Karaciğeri çalıştırır, kani temizler,
? Kadınlarda göğüs kanserini önler,
? Grip ve soğuk algınlığının çabuk atlatılmasını sağlar,
? Kan basıncını ayarlar, tansiyonu düşürür,
? Vücudun direncini artırır,
? Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler,
? Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Bunu da oku :  Hindistan Cevizi faydaları

Besin Değerleri

ADS
ADI KİVİ
AĞIRLIK (GR) 100
ENERJİ (KCAL) 61
PROTEİN 0,99 GR
TOTAL LİPİD 0,44 GR
KARBONHİDRAT 14,88
LİF 3,4 GR
VİTAMİN C 98,0 MGR
VİTAMİN E 1,12 MGR
Bu yazıya oy ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
(Visited 35 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment