Mangonun Faydaları

Mango kurusu, mango meyvesi

Mangonun Faydaları
Meyvelerin kralı olarak bilinen mango meyvesi en popüler ve besin yönünden en zengin meyvelerden bir tanesidir. Kendine has aroması, güzel kokusu, tadı ve sağlığa faydalı özellikleri onu yeni işlevsel besinler arasında bir numaraya oturtmakla kalmaz, kendini tarif etmek için süper meyve lakabının da kullanılmasına neden olur.

Mango tropiklerde yetişen lezzetli bir mevsimlik meyvedir. Ağacının kökeninin, Hindistan Yarımadası’nda Himalayaların güneyindeki düzlükler olduğuna inanılmaktadır. Botanik olarak bu egzotik meyve Anacardiaceae ailesine aittir. Bu aile kaju fıstığı ve Antep fıstığı gibi pek çok diğer türü de bünyesinde barındıran tropik meyvelere sahip bir ailedir.

Mangonun Belli Başlı Faydaları:
1. Kanserle Savaşır: Mangoda bulunan kuersetin, izokuersetin, astragalin, fisetin, galik asit ve metil galat gibi antioksidanlar, kolon kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve lösemiye karşı vücudu korur.

2. Kolesterolü kontrol altında tutar: Mango yüksek oranlarda C vitamini, pektin ve lif bulunur ki bu besinler kandaki kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olurlar. Taze mango zengin bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan basıncını ve kalp ritmini kontrol etmeye yarayan ve hücrelerin ve vücut sıvılarının içeriğinde bulunan önemli bir bileşendir.

3. Cilt Temizler: Mango derinizin üzerindeki gözeneklerin açılması sağlar ve yüzünüze tazelik verir. Mangolar her cilt türüne uygulanabilirler. Gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak akne oluşumunu da engellerler. Mangoyu ince ince dilimleyip on, on beş dakika yüzünüzde tutabilir sonra da banyo yapıp ya da yüzünüzü yıkayıp sonucu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Bunu da oku :  Fındık

4. Vücudu Alkalileştirir: Mango tartarik ve malik asit yönünden zengindir ve bir miktar sitrik asidi de bünyesinde bulundurur. Bunlar vücudun alkali rezervleri için gerekli olan maddelerdir.

5. Kilo Verdirir: Mangodaki pek çok vitamin ve besin vücudun tok hissetmesine yardımcı olur. İçeriğindeki yüksek fiber bu meyveyi tüketenlerin sindirim sitemleri için faydalıdır. Daha fazla kalori yakılmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

6. Diyabeti Düzenler: Sadece meyvesi değil, mangonun aynı zamanda yaprakları da çok sağlıklıdır. Diyabet hastası iseniz beş veya altı tane mango yaprağını bir kapta kaynatın. Gece boyu buharını içinize çekin. Süzgeçten geçirdiğiniz suyunu da sabahları için. Bu insülin seviyenizin ayarlanmasında yardımcı olacaktır. Mango düşük glisemik indekse sahiptir. (41 – 60) Bu nedenle kan şekeri seviyenizi görece daha az yükseltecektir.

7. Afrodizyak Etkisi: Mangonun afrodizyak etkisi vardır ve bu yüzden aşk meyvesi diye de adlandırılır. Mango erkeklerde cinsel gücü arttırır. Mangolarda bolca bulunan E vitamini seks hormonlarının düzenlenmesine ve seks isteğinin artmasına yardımcı olur.

8. Sindirime Yardımcı Olur: Mango içerisinde proteinlerin parçalanmasına yardımcı olan enzimler bulundurur. Mangonun lifli yapısı sindirime ve boşaltıma yardımcı olur. Mango vitaminler, mineraller ve prebiyotik besin lifleri yönünden zengindir.

Bunu da oku :  Fındık ve Sağlık

9. Göz Bakımına Yardımcıdır: Mangonun A vitamini yönünden de zengin olduğunu biliyor muydunuz? Bir kap dilimlenmiş mango, günlük A vitamini ihtiyacınızın yüzde 25’ini karşılayacaktır. Mango, gece körlüğü ve göz kuruluğu ile savaşmanızda sizlere yardımcı olur ve iyi görmenizi sağlar.

10. Sıcak Çarpmasına Karşı: Yaz aylarında yakıcı güneş sizi takatsiz bırakıyorsa, bir meyve suyu sıkacağının içine mangoları dilimleyin, biraz su ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Bu içecek hızlıca hararetinizi düşürecek ve sıcak çarpmasına karşı size yardımcı olacaktır.

11. Bağışıklığınızı Güçlendirmesi: C vitamini, A vitamini ve 25 çeşit karotenoidin birleşimine sahip olan mango meyvesi, bağışıklığınızı güçlendirecektir.

12. Vücut Temizleyicisi İşlevi Görmesi: Lapa olarak mangoyu, bal ve süt ile karıştırıp vücudunuzu ovalayabilirsiniz. Derinizin tazelendiğini ve yumuşadığını göreceksiniz.

13. Konsantrasyona ve hafızaya yardımcı olması: Sınavlara mı çalışıyorsunuz? Bu meyve, konsantrasyon ve hafıza açısından çok önemli bir protein olan glutamin asidi bakımından zengindir. Çalışırken yoğunlaşma problemi yaşayan çocuklarınızı mango ile besleyin.

14. Kadınlar için demir kaynağı: Mango demir yönünden zengindir. Bu nedenle kansızlık çeken hastalar için iyi bir doğal ilaçtır. Menopoza giren veya hamile olan kadınlar mangoyu tüketebilirler zira mango hem kalsiyum hem de demir seviyelerini yükseltmelerine yardımcı olacaktır.

15. Böbrek Taşlarını Azaltması: Çin tıbbına göre mango soğutma enerjisine sahip tatlı ve ekşi bir meyve olması hasebiyle böbrek taşı oluşması ihtimalini azaltan bir meyvedir.

Bunu da oku :  Cevizinin Faydaları

16. Muhteşem Bir Aperatiftir: Sağlıksız cipsler ve kurabiyeler yerine neden mango dilimleriyle atıştırma yapmayalım? Kurutulmuş mango dilimleri belki de en lezzetli kuru meyvelerdendir.

17. Mideyi Kuvvetlendirmesi: Uyumadan önce 10 – 15 mango yaprağını sıcak suda bırakıp kapağını kapatın. Ertesi sabah suyunu süzün ve aç karnına için. Bunu düzenli olarak yapın.

18. Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu: Mangolarda bulunan ve zeaksantin denilen antioksidan, zararlı mavi ışık ışınlarını emer. Bu antioksidanın göz sağlığının korunmasına büyük rol oynadığı ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlediği bilinmektedir. Bütün meyvelerden çokça yenilmesi, günde üç kere, yaşa bağlı makula dejenerasyonu oluşma riskini azaltır veya ilerleyişini yavaşlatır.

19. Astımı Önlemesi: Belli bazı besinleri tüketenlerde astımın oluşma riski düşer. Bu besinlerden biri de beta karotendir. Beta karoten mangolarda, papayalarda, kaysılarda, brokolilerde, kavunlarda, balkabaklarında ve havuçlarda mevcuttur.

20. Kemik Sağlığı: K vitamininin az tüketilmesi kemiklerin hassaslaşmasına sebep olur. Yeteri kadar K vitamini alabilmek için düzenli olarak sebze ve meyve yenmesi gerekir. K vitamini kalsiyumun kemikler tarafından emilimini sağlar.

ADS
Bu yazıya oy ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
(Visited 23 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment