Hindistan Cevizi faydaları

Hindistan Cevizi faydaları

Hindistan Cevizi faydaları
Hindistan cevizi (Cocos nucifera), palmiyegiller (Arecaceae) familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiye türü.

Tropikal bölgelerde yetişir. Meyvesi yenir. Hindistan cevizi lifi elde edilir. Ayrıca beyaz tanecikler halinde kek ve pastayı süslemek ve tat katmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Boyu 20 metreyi aşan Hindistan cevizinin özsuyu mayalanarak bir tür “palmiye şarabı” üretilir. Meyvesinden elde edilen bir sıvı da tıpta kullanılmaktadır. Hindistan cevizi 7-13 yaşları arası meyve vermeye başlar. 60 yıl kadar ürün verir. 90-100 yıl kadar yaşar. Genellikle toz hâlinde satılır, sert kabuğunun altında hindistan cevizi suyu denen yoğun sıvı bulunur.

Tarihçesi
Tropikal bölgelerde yetişir. Meyvesi yenir. Hindistan cevizi lifi elde edilir. Ayrıca beyaz tanecikler halinde kek ve pastayı süslemek ve tat katmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Boyu 20 metreyi asan Hindistan cevizinin özsuyu mayalanarak bir tür “palmiye şarabı” üretilir. Meyvesinden elde edilen bir sıvı da tıpta kullanılmaktadır. Hindistan cevizi 7-13 yaşları arası meyve vermeye baslar. 60 yıl kadar ürün verir. 90-100 yıl kadar yasar. Genellikle toz hâlinde satılır, sert kabuğunun altında Hindistan cevizi sütü denen yoğun sıvı bulunur.

Bunu da oku :  Antep Fıstığının Faydaları

Faydaları
Hindistan cevizi çok besleyici, güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir.

Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerir. Vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanır. Bu yağ hem fiziksel hem de kimyasal özelliği bakımından tereyağına çok benzer.

Hindistan cevizi bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Potasyum, sodyum, magnezyum, ve sülfür açısından da zengin bir besindir.

Kurutulmuş Hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir.

Olgunlaşmış kuru bir Hindistan cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar.

Hindistan cevizinin özü sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.

Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz, dizanteri gibi rahatsızlıklara karşı da oldukça değerli bir besindir.

Kusmayı yatıştırmak için diğer metotlar başarısız kaldığında Hindistan cevizi kullanılabilir.

Besin değerleri

ADS
ADI HİNDİSTAN CEVİZİ
AĞIRLIK (GR) 100
PROTEİN 6,4 GR
KARBONHİDRAT 50 GR
TOTAL LİPİD 36,3 GR
KOLESTEROL 0
ENERJİ (KCAL) 525
Bu yazıya oy ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
(Visited 82 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment