Ceviz Kabuğu

Ceviz Kabuğu

Ceviz Kabuğu
Ceviz, cevizgiller (Juglandaceae) familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türlerinin ortak adı.

Kışın yaprağını döken ağaçlardır. Genç sürgünlerin özü bölmelidir. Tomurcuklar az sayıda pullarla örtülmüştür. Yaprakçıkların kenarları bazı türlerde ince dişli, bazılarında ise düzdür (tam kenarlı). Yaprakçık sayısı türlere göre 5-23 arasında değişir.

Ceviz Kabuğu Nedir?
Ceviz Kabuğu, Ceviz çekirdeğinden ayrılmasıyla elde edilir. Ceviz, çekirdeğinden ayrılır. Meyve kısmı işlenerek yemiş olarak tezgahlara gider, bir kısmı kurutulur, bir kısmı yaş olarak soframıza gelir. Meyveden ayrılan çekirdek, işlenmek üzere fabrikalara gelir. Fabrikalar çekirdeğin içini açar. Ceviz Kabuğu içindeki çekirdek badem gibi yemiş olarak kullanılabilir.

Ceviz Kabuğu Kullanmanın Yararları
Cevizin dışındaki kabuğu ise, hiç işlenmediği taktirde direk fırınlar, et mangal restoranları ve tavuk çiftlikleri gibi sanayi kuruluşlarında ucuz bir yakıt olarak kullanılır. Yakacak yakıt olarak oldukça avantajlıdır. Çok sert bir malzeme olduğu için, yakıldığında kalorisi çok yüksektir, uzun süre yanar. Kömüre göre çok daha temizdir, bacada cüruf bırakmaz. Çevrecidir, ağaç kullanımını azaltır. Fiyatı çok uygundur. Giderlerinizi diğer yakacaklara göre %50 düşürür. Çünkü Maliyeti piyasadaki yakıtlara göre %50 daha ucuz. Çevre kirliliği yok denecek kadar azdır. Yerli ve bölgesel bir üründür. Bulunabilirliği ve Türkiye’de alternatifi mevcuttur. Çok Verimlidir. Kalorisi alev boy miktarı yüksek olması ve içindeki ethol maddesi parlayıcı özeliği ile ısınmada kullanılabilecek yerli yakıttır.

Kabukmatiğin yanmayı otomatik olarak ayarlamasından dolayı yanma oranı %99’dur. Kul oranı %1,2’dir. Curuf çıkmamaktadır.

Bunu da oku :  Fındık Kabuğu

Ceviz Kabuğunun Kullanım Alanları
? Tavuk – Besi Çiftlikleri
? Fırınlar
? Et – Mangal Restoranları
? Kumlama Boya Sanayi
? Kimya Tesisleri
? Pealing Ürünleri
? Kozmetik Sanayi
? Uçak Motorlarını Temizleme Sanayisi
? Tank Boyası

Ceviz Kabuğu Kullanmak Çevrecidir
Ceviz Kabuğu, alternatif enerji olarak bulunmuştur. Türkiye çapında 1 yılda 250.000 ton ağaçtan üretilmiş mangal kömürü tüketiliyor . 1 Kilo mangal kömürü için ise neredeyse 5 Kilogram ağaç yakılması gerekiyor. Odun kömürü yapımı için çevre katlediliyor, ağaçlar zarar görüyor, ağaçsız alan erezyona uğruyor ve çölleşiyor. Yakılan yeşil ağaçların yanması sırasında çıkan zehirli gazlar havayı kirletiyor. Odun kömürü kullanmak yerine bitki atıklarından üretilen doğal mangal kömürünü kullanarak hem ormanlık alanların yok edilmesine hem de zararlı gazların ülkemizi ve Dünya’yı kirletmesine engel olabiliriz.

ADS
Bu yazıya oy ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
(Visited 157 times, 1 visits today)

Related posts

2 Thoughts to “Ceviz Kabuğu”

  1. hayri erdemir

    Ceviz bu güne kadar her derde deva olan ceviz zekayı geliştirir hafızayı güçlendirir her hastalığa iyi gelir mutlaka deneyin ve görün. Bolu

  2. kemal çiçek

    Kabukları ayrı bir gelir kaynağı, demedi demeyin. Adana

Leave a Comment