Fındığın Faydaları

Fındık

Fındığın Faydaları
Fındık, huşgiller (Betulaceae) familyasından Corylus cinsini oluşturan çalı ve ağaç türlerinin ortak adı.

Çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocukları için fındık yemeleri çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırır, varislere iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Ayrıca, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir. En önemli özelliği ise kansızlığa çok iyi gelmesidir.

Fındık küçük ve sert kabuklu bir meyve ve tohumdur. Fındığın besin değeri oldukça yüksektir ve faydaları ise çok çeşitlidir. Fındık, ılıman iklimlerde yetişir. Türkiye, Azerbaycan, Yunanistan, İtalya, Kıbrıs, İspanya’nın güney tarafında ve Gürcistan bölgelerinde üretilmektedir. Fındık genellikle yenilebilen bir meyvedir. Fındık besin ve enerji kaynağı olmasının yanında, büyük miktarda kalori içermektedir. Özellikle doymamış ve mono doymamış yağları içerir yani yağ oranı oldukça yüksektir. Ayrıca, linoelik asitler, vitaminler, proteinler, karbonhidratlar ve özellikle amino asitler bakımından zengindir. Fındık, vitamin E, vitamin B6, vitamin B2, folik asit ve lif kaynağıdır. Ayrıca, magnezyum, bakır, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir.

Bunu da oku :  Hangi kuruyemiş neye iyi gelir?

Fındık, kavrulmamış çiğ hali ile tüketildiğinde daha faydalıdır çünkü, içeriğindeki yağın %15 inden fazlası kavrulma işlemi sırasında zarar görmektedir. Kavrulmamış fındıklar, kavrulmuş fındıklara oranla iki kat fazla antioksidan içerir. Fındık, yiyeceklerin içinde, kavrulmuş olarak, çiğ olarak, aperatif olarak ya da yağı süzülerek kullanılabilmektedir. Fındık yağı ise, aşçılıkta ve kozmetikte kullanılmaktadır.

Fındık, içermiş olduğu, omega 3 yağ asitleri, arginin, lif, vitamin E, vitamin B2 ve B6, amino asit ve folik asitler nedeni ile birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Fındık, kalp hastalıkları özellikle kalp krizi riskini önlediği gibi, astım, bağırsak hastalıklarını, metabolizma faaliyetlerindeki aksamaları da önlemektedir. Ayrıca fındık, rejim yemeği olarak çok idealdir. Çünkü fındık çok küçük bir besin maddesi olmasının yanında, oldukça zengin besin değerlerine sahip bir meyvedir. Günlük, yeterli miktarda alınan fındık, metabolizmayı çalıştırdığı ve bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için, kilo vermenizi sağlayacaktır. Ayrıca, fındık, astım riskini de azaltıcı yönde fayda sunmaktadır.

Kavrulmuş ve Çiğ Fındığın Faydaları Nelerdir?
? Fındık, vücuttaki damarların tıkanmasını önleyici bir özelliğe sahiptir. Uzmanlar, her gün bir avuç fındık tüketmenin damar yolları üzerinde olumlu etkisi olduğunu söylüyor.
? Kabızlık ve ishal gibi şikayet edilen hastalıkların oluşumunu önler. Aynı zamanda fındık, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Gaz oluşumunun önüne geçer.
? Mide sağlığını korumada oldukça etkilidir.
? Vücutta zararlı olan hücrelerin dışarı atılmasında oldukça etkilidir.
? Fındık, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olduğu için kemiklerin güçlenmesini sağlar. Eklemlerin daha sağlıklı hareket etmesini, kişinin daha dinç olmasını ve gün boyu bu dinçliği korumasını sağlar.
? Beyindeki sinir kısımlarını harekete geçirir. Psikolojik sorunların oluşumunu önler ve kişinin daha mutlu olmasını sağlar.
? Vücuttaki yağların yakımına yardımcı olur. Dolaylı yollardan da olsa zayıflamayı hızlandırır. Fındığın tok tutma özelliği sayesinde kişi daha uzun süre tokluk hisseder ve sağlıklı beslenmeye yardımcı olur.
? Çiğ fındık, kavrulmuş fındığa göre çok daha faydalıdır.
? Diyabet oluşumunun önlenmesini sağlayan fındık, aynı zamanda kan basıncını da dengede tutar.

Bunu da oku :  Kuruyemiş alım | satım

Fındık Neye İyi Gelir?
E vitamini açısından oldukça zengin olan fındık, cilt yenilenmesine yardımcı olur. Çiğ olarak tüketilen fındık, ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Fındığı günde 1 avucu geçmeyecek şekilde tüketerek faydalarından yararlanabilirsiniz.
? Fındığın içinde yüksek oranda magnezyum bulunduğu için kemik sağlığına iyi gelir. Günde bir avuç fındık tüketmek, vücudun magnezyum ihtiyacını önemli ölçüde karşılar. Aynı zamanda kemik erimesinin önüne geçer.
? Fındığın içinde bulunan kalsiyum ve magnezyum sayesinde kas ağrıları ve krampların önlenmesine de yardımcı olur. Özellikle de çiğ fındık tüketmek bu sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olur.
? Fındığın içinde kanseri önleyici hücreler bulunur. Vitamin eksikliği nedeni ile meydana gelen kas ve eklem ağrılarının azalmasında düzenli fındık tüketmek oldukça etkilidir.
? Fındık, bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda kansızlık oluşumunu da önler. Ateş, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
? Fındığın içinde bulunan B6 vitamini sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur. Çiğ fındık, kavrulmuş fındıktan çok daha faydalıdır.
? Zengin bir lif içeriğine sahip olan fındık, kan şekeri seviyesini dengeler ve diyabet riskini azaltır.
? Fındık, beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. İçinde bulunan zengin aminoasitler, zihinsel olarak kişinin kendisini çok daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Bunu da oku :  Mangonun Faydaları

Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?
Fındık yağı cildi güneş hasarına karşı korumaya, kolajen üretimini artırmaya ve çok daha fazlasına yardımcı olan cilt besleyici vitaminler ve esansiyel yağ asitleri ile yüklüdür:
? Cildi nemlendirir.
? Cilt üzerinde sıkılaştırıcı bir etkisi vardır.
? Kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur.
? Yara izlerini azaltmaya yardımcı olur.
? Cilt üzerindeki çizgilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
? Güneşin cilt üzerinde yarattığı hasara karşı koruma sağlar.

Fındık Ne Kadar Yenmelidir?
Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi fındığın da aşırı tüketimi çeşitli sıkıntılara yol açabilir ve kilo almanıza neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar her gün bir avuç fındık yemenin ideal olduğunu belirtiyor. Her gün bir avuç fındık yemek, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Bu yazıya oy ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
(Visited 2 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Fındığın Faydaları”

  1. Kemal Çerkez

    bu sene fındık okadar yükseldiki,ilaç niyetine almaya başladık.

Leave a Comment