Ceviz

Ceviz

Ceviz
Her zaman için en çok sevilen ve en çok tüketilen ceviz; aynı zamanda sağlık açısından da en yararlı kuru yemişler arasında yer almıştır. Üstelik kullanım alanı da son derece geniş olan bu lezzetli ve sağlıklı kuru yemiş, hem kaliteli hem de taze haliyle sitemizden rahatlıkla temin edilebilmekte ve adresinize kadar güvenli bir şekilde ulaştırılarak sizlere teslim edilmektedir.

Ceviz, cevizgiller (Juglandaceae) familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türlerinin ortak adı.

Kışın yaprağını döken ağaçlardır. Genç sürgünlerin özü bölmelidir. Tomurcuklar az sayıda pullarla örtülmüştür. Yaprakçıkların kenarları bazı türlerde ince dişli, bazılarda ise düzdür (tam kenarlı). Yaprakçık sayısı türlere göre 5-23 arasında değişir.

Çiçekler bir evcikli dir. Erkek çiçekler bir önceki yılın sürgünlerinde yan durumlu, aşağıya sarkan kedicik halinde kurul oluşturur. Kurullar dallanmamıştır. Her bir erkek çiçeğin 1 brahte, 2 brahtecik ile 3-4 loplu bir çevre yaprağı (çanak) vardır. Etamin sayısı 7-105 dir.Dişi çiçekler ise yeni sürgünlerin ucunda terminal (tepede) durumlu dik duran 2-8 çiçekli fakir kurullar oluşturur. Dişi çiçeğin de 1 brahte, 2 brahtecik, 4 loplu çevre yaprağı vardır. Bunlar ovaryumla kaynaşmıştır, yalnız uçları serbesttir. Ovaryum alt durumludur; etli kalın 2 stigması oldukça gelişmiştir.

Sonbaharda olgunlaşan büyük çekirdekli sulu meyvenin iç kısmı 2 bölmeye ayrılmıştır. Tohum 2 loplu, yağlı ve lezzetlidir.

Odununun özü koyu, dış kısmı açık renkli, ağır ve güzel cila kabul eden odunları vardır.

Ceviz Çeşitleri
Sofraların olmazsa olmazı, hem yemeklerin hem de ara öğünlerin vazgeçilmez ismi ceviz zengin içeriği sayesinde aynı zamanda tam bir sağlık deposudur. Damaklarda eşsiz lezzet bırakan tadı, hemen hemen her tatlıya, her yemeğe yakışması da cevizin en güzel özellikleri arasında yer alır. Durum böyle olunca da cevizin özellikleri, besin değeri ve cevizle yapılabilecek tarifler merak konusu olur. Her çeşidinde doğanın enerjisini taşıyan ceviz ile sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Dengeli beslenmenin altın kurallarından biri de işte tam olarak bu küçük kabukların altında yatar.

Cevizin Besin Değerleri
Beslenme alışkanlıkları sağlıklı yaşamın anahtar kavramlarından birisidir. Günlük alınması gereken protein, yağ ve lif oranlarına bu nedenle çok dikkat etmek gerekir. Ceviz zengin besin içeriği sayesinde sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlerin en büyük destekçilerinden biridir. İçerisindeki C vitamini, B vitaminleri, E vitamini, magnezyum, çinko, demir, potasyum ve sodyum gibi değerlerle kuruyemişlerin altın ismi olarak da bilinir. Aynı zamanda ceviz genellikle iyi yağlar olarak kabul edilen ve vücudun ihtiyacı olan sağlıklı yağlar açısında da oldukça zengin bir kuruyemiştir. %65 oranında yağ içeriğine %15 oranında protein eşlik eder. Omega -3 yağ asidinin yüksek oranı hem çocuklar hem de yetişkinler için büyük önem taşır. Cevizin besin içeriğinde linoleik asit yani omega -6 olarak bilinen yağ asidi de mevcuttur. Her gün düzenli bir şekilde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar ceviz tüketerek bahsi geçen vitamin ve minerallere kolayca ulaşabilir, kendinizi çok daha dinç hissedebilirsiniz.

Cevizin Faydaları
Bir avuç sağlık olarak adlandırılabilecek olan ceviz beraberinde birçok zengin besin içeriğini de getirdiği için birçok faydası bulunur. Çok eski zamanlardan beri beyne benzetilen ve bu benzerlikten dolayı beyne iyi geldiği düşünülen mucizevi besin, bu hoş tesadüfün yanında gerçekten de zihin sağlığı üzerinde yüksek yapıcı etkilere sahiptir. Yüksek tansiyonun düşmanı olan cevizin, kan basıncının yükselmesini engelleyici özellikleri de vardır. Ara öğünlere ve diyetlere dahil edilerek kilo kontrolünün sağlanmasında da oldukça etkilidir. Aynı zamanda tok tutucu özelliği sayesinde diyetlerin kurtarıcı kahramanları arasında yer alır. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır ve düzenli tüketimde vücudun sağlıklı çalışma dengesine kavuşmasına yardımcı olur. Bağırsak ve sindirim problemleri yaşayanların da sıklıkla tüketebileceği biri olan ceviz, besin içeriği sayesinde sağlıklı bir bağırsak floryasına kavuşmanıza yardım eder. Cevizin bahsi geçen faydalarını kısa sürede görmek içinse düzenli bir şekilde, her gün kendinize uygun porsiyonlarla tüketmenizi tavsiye ederiz.

Günde Ne Kadar Ceviz Tüketilmelidir?
Ceviz tüketimi gün içerisinde ölçülü bir şekilde olmalıdır. Her ne kadar sağlıklı yağlardan, proteinden, vitamin ve minerallerden yana zengin olsa da aşırı tüketimi kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle günlük ceviz porsiyonlarını 2-3 adet arasında tutabilirsiniz. Ancak özel durumları bulunan kişiler bu rakamların altına inebilir ya da üzerine çıkabilir. Ayrıca ceviz tüketimindeki porsiyonlarınızı gün içerisindeki aktiviteleriniz, diğer yedikleriniz ve sağlık durumunuz da belirleyebilir. Diyetisyeninizden ya da doktorunuzdan bu konuda tavsiye alabilir, bedeniniz için en doğru kararı bu şekilde verebilirsiniz. Cevizi diğer kuruyemiş çeşitleriyle bir araya getirerek de tüketebilirsiniz. Ceviz tok tutucu bir ara öğün olabilir ya da yemeklerinizin çok daha besleyici olmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda vereceği muhteşem lezzet de en büyük artısıdır.

Ceviz Çeşitleri Nelerdir?
Tek bir ceviz çeşidinden bahsetmek mümkün değildir. Yetiştiği bölgeye ve ekilen fidanın türüne göre cevizler de değişiklik gösterir. Bu değişiklikler hem tat hem görünüş hem de kabuk kalınlığı olarak karşınıza çıkar. Ceviz çeşitlerini anlayabilmek için öncelikle ceviz fidanı türlerine bakmak gerekir. Ceviz fidanı türleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Chandler Ceviz Fidanı: En çok tercih edilen ceviz fidanı türlerinden biridir. Verimi yüksek ve meyvesi boldur. Yarı bodur bir görünümü vardır ve meyvelerini salkım şeklinde verir. Gölgesinde dinlenilebilecek ağaç türlerinden biri olan Chandler ceviz ağacı damaklarda eşsiz lezzetler bırakacak cevizler verir.

Kaman Ceviz Fidanı: İlkbaharın keskin soğuklarına karşı dimdik ayakta durabilen ve her yıl aynı verimle üretene Kaman ceviz fidanının meyve ağırlığı kabuğuyla birlikte 10-12 gramdır. Soft bir lezzeti olan cevizinin naif kabuk yapısı sayesinde tüketimi oldukça kolaydır. Bu fidan yüksek verimi ve hastalıklara karşı dik duruşu sayesinde ülkemizde de sıkça tercih edilir.

Bilecik Ceviz Fidanı: Bilecek ceviz fidanı kıyı kesimlerde iklimden dolayı pek tercih edilmese de ülkemizin diğer bölgelerinde sıkça karşımıza çıkan isimlerden biridir. Cevizinin eşsiz güzelliği damaklarda mükemmel bir tat bırakır. Ceviz şekli daha dik ve yayvandır. Kırılması ve tüketimi oldukça kolaydır.

Fernor Ceviz Fidanı: Fransız kökenli olan bu ceviz fidanı yüksek rakımlı bölgelere rahatlıkla dikilebilir. Bu nedenle ülkemizde deniz seviyesinden yüksek olan alanlarda ceviz yetiştirebilmek için Fernor ceviz fidanı türü kullanılır. Yüksek verimi üreticinin yüzünü güldürür.

Ceviz Fiyatları
Ceviz en çok tercih edilen ve tüketimi kolay olan kuruyemişlerden biridir. Zengin besin içeriği sayesinde dengeli ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin vazgeçilmez ismidir. Aynı zamanda ara öğün olarak taşınması da oldukça kolaydır. Ceviz ile birçok yemek tarifi yapılabilir, tatlılar ve yemekler şenlenebilir. Bu nedenle ceviz fiyatları sürekli merak ve takip edilen konulardan biridir. Değişen üretim koşulları, ceviz ağaçlarının verimliliği, ürün ithalatı ve daha birçok etken ceviz fiyatlarının değişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle tek bir ceviz fiyatından bahsetmek mümkün değildir. Bulunduğunuz bölgeye, tercih ettiğiniz ceviz türüne ve miktarına göre fiyatlandırma yapılabilir.

ADS
(Visited 107 times, 1 visits today)
Bu yazıya oy ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Related posts

Leave a Comment